Anasayfa / Kobi & Ekonomi Dünyası / ”Vergi sorunlarına anında çözüm.”

”Vergi sorunlarına anında çözüm.”

Maliye Bakanı Ağbal, vergiyle ilgili konularda mükelleflere yardımcı olacak iki önemli sistemi kullanıma açtıklarını belirterek, “Vatandaşlarımız borç sorgulama, ödeme ve MTV ile ilgili konularda sorunlarını artık vergi dairesine gitmeden, bir telefonla halledebilecek” dedi.

miras-vergi

Maliye Bakanı Naci Ağbal,  AA muhabirine yaptığı açıklamada, mükelleflerin işlerini kolaylaştıracak sistemleri geliştirmeye devam ettiklerini, bu kapsamda, Gelir İdaresi Başkanlığının teknolojik altyapısını her geçen gün daha da güçlendirdiklerini vurguladı.

İmkan verdiği ölçüde tüm işlemlerin online yapılmasını sağlamaya çalıştıklarına işaret eden Ağbal, vergiyle ilgili konularda mükelleflere yardımcı olacak iki önemli sistemi daha bu düşünceyle kullanıma açtıklarını bildirdi. Bunlardan ilkinin “mükellef geri bildirim sistemi” olduğunu anlatan Ağbal, borç sorgulama, ödeme ve MTV ile ilgili konularda sorun yaşayan vatandaşların, bu sorunlarını artık vergi dairesine gitmeden, bir telefonla halledebileceğini söyledi. Ağbal, şöyle devam etti:

“Aslında daha önce de kullanımda olan bu sistemi vatandaşlarımızdan gelen talep ve öneriler üzerine geliştirdik. Yenilenen sistemle mükelleflerimizin, sorunlarını daha hızlı ve kolay iletebilmelerini ve kısa sürede çözüm üretilmesini sağladık. Örneğin, bir vatandaşımız aracını muayeneye götürdüğünde, vergi borcu olmamasına rağmen kendisine borcu olduğu söylenebiliyor ve muayenesini yaptıramayabiliyordu. Bu sorun kimi zaman vatandaşımızın yanlış bilgisinden kimi zaman da sistemdeki sorunlardan kaynaklanabiliyor. Şimdi gerçekten borç yok ve sistemlerden kaynaklanan bir sorun varsa, vatandaşımız Vergi İletişim Merkezi’ni (444 0 189) arayacak ve durumu anlatacak. Telefonun karşısında bulunan uzman personelimiz anında araştırma yapacak ve sorun en kısa sürede çözülecek.”

İnteraktif Vergi Danışmanı da mükellefe yol gösterecek

Diğer bir yeniliğin ise İnteraktif Vergi Danışmanı Programı olduğunu dile getiren Ağbal, dünyada çok az sayıda ülkede kullanılan bu sistemi kullanıma açtıklarını söyledi.

Ağbal, söz konusu program ile ticari hayatına yeni başlayacak mükelleflerin, vergisel konularda yapması gereken her şeyi internetten öğrenebileceğini bildirdi. Sistemin mevcut mükelleflere de açık olduğuna dikkati çeken Ağbal, şu bilgileri verdi:

“Mesela bir vatandaşımız bir iş yeri açmak istiyor. Gelir İdaresi Başkanlığımızın internet sayfasından bu programı kullanarak, ticari faaliyetiyle ilgili bilgileri buraya girecek. Gerekli bilgileri girdikten sonra program, vatandaşımıza vergisel ödevlerini kişiselleştirmiş bir takvim olarak gösterecek ve bilgisayarına indirebilecek. Böylece vatandaşımız, iş yerini açmak için ve açtıktan sonra hangi tarihte vergiyle ilgili neler yapması gerektiğini açıklamalı bir şekilde internetten öğrenmiş olacak. Ticari kazanç elde edenler için başlatılan bu programın diğer kazanç türlerini de kapsayacak şekilde genişletme çalışmaları devam ediyor.”

Hakkımızda admin

Benzeri haber

”Sağlık turizminde milyar dolarlık döviz girdisi.”

2017 yılında 1 milyonu aşkın kişi Türkiye’ye sağlık turizmi için geldi ve yaklaşık 10 milyar …

Bir cevap yazın