Anasayfa / Genel / ”Türk turizmi, Ruslara alternatif olarak Avrupa’ya yönelecek.”

”Türk turizmi, Ruslara alternatif olarak Avrupa’ya yönelecek.”

Türkiye, turizmde en büyük pazarlarından olan Rusya ile yaşadığı uçak krizinin ardından 2016 turizm sezonunda olası düşüşe karşı Avrupa’ya açılmaya hazırlanıyor.

Osman Ayık,

Türkiye, turizmde en büyük pazarlarından olan Rusya ile yaşadığı uçak krizinin ardından 2016 turizm sezonunda olası düşüşe karşı Avrupa’ya açılmaya hazırlanıyor.

Turizm sektörü, Rusya’da bazı tur operatörlerinin Türkiye’ye yönelik rezervasyonlarını durdurmasından olumsuz etkilenmemek için alternatif pazar çalışmalarına başladı. Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal başkanlığında hafta sonu Antalya’da gerçekleşen toplantıda, iki ülke arasında yaşanan krizin Türk turizmine yönelik etkileri ve sektörde alınacak önlemler ele alındı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Rusya ile meydana gelen krizin turizmi çok olumsuz etkilediğini belirtti.

Yaşanan krize rağmen Türk turizm sektörü olarak bunun alternatiflerini yaratmak zorunda olduklarını vurgulayan Ayık, bu kapsamda bugüne kadar olgunlaştırdıkları pazarların devamlılığını sağlayarak bu potansiyeli zorlayacaklarını bildirdi. Ayık, sektör olarak yeni pazar üzerinde çalıştıklarına işaret ederek, “Başta Almanya olmak üzere Orta Avrupa, Hollanda, Belçika, İngiltere, Fransa, İskandinav ve eski demir perde ülkelerini geliştirmemiz gerekiyor. Bu şekilde hem bir yandan bizim bugüne kadar olgunlaştırdığımız pazarları canlandıracağız bir yandan da gelişmesi muhtemelen pazarları da geliştireceğiz. Bunun yanında yeni pazarları zorlayacağız” diye konuştu. Bakan Ünal ile yaptıkları toplantıda acil olarak alınması gereken tedbirleri konuştuklarına değinen Ayık, toplantıda ele alınan konuların bugün Bakanlar Kurulunda konuşulacağını ifade etti. Ayık, Bakan Ünal öncülüğünde ileri tarihlerde bazı Avrupa ülkeleriyle görüşmeler yapılacağını söyledi.

Bu yıl sezonda yaşanan kaybın 5 milyar doların üzerinde olduğuna işaret eden Ayık, “Bu gerginilik devam eder ve bir takım hamleler karşılık bulmazsa bu kayıp sürer” dedi.

Hakkımızda admin

Benzeri haber

”Sağlık turizminde milyar dolarlık döviz girdisi.”

2017 yılında 1 milyonu aşkın kişi Türkiye’ye sağlık turizmi için geldi ve yaklaşık 10 milyar …

Bir cevap yazın