Anasayfa / Genel / Siber şantaj

Siber şantaj

Uluslararası bir hacker grubu, Türkiye’deki finans, e-ticaret ve birçok şirketin bilişim sistemine siber saldırı tehdidinde bulunarak fidye istedi.

375322

Uluslararası bir hacker çetesi, Türkiye’deki finans, e-ticaret ve birçok şirketin bilişim sistemine siber saldırı tehdidinde bulunarak fidye istedi.

Türkçe e-posta içerikleri kullanarak sahte e-postalar gönderen hackerlar, “Bitcoin hesabımıza 20 bitcoin iletmezseniz, şu andan itibaren tüm şirket ‘server’larınıza DDOS saldırısı gerçekleştirilecektir” tehdidinde bulundu.

Bilgi Güvenliği Akademisi Genel Müdürü Huzeyfe Önal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu kişilerin, Ransomware ve Cryptolocker saldırılarından sonra yeni bir fidye yöntemiyle ortaya çıktığını ifade ederek, internet iş hayatının büyük bir parçası haline gelirken, kurumları tehdit eden siber saldırganların yeni yöntemler geliştirdiğini söyledi.

Şirketlerin korkulu rüyası haline gelen fidye yazılımlarla kurumların milyonlarca dolar zarara uğratıldığına dikkati çeken Önal, bu saldırıların artarak devam ettiğini bildirdi. Daha başarılı bir saldırı yapabilmek için Türkçe e-posta içerikleri kullanarak “fatura” ve “kargo” adı altında sahte e-postalar gönderdiklerini anlatan Önal, bu e-postaları açan bilinçsiz şirket çalışanlarının bilgisayarlarına Cryptolocker adındaki şifreleme virüslerinin bulaştığını kaydetti.

Saldırılarda kullanılan zombi bilgisayarları yöneten toplulukların BotNet ağı olarak tabir edildiğini bildiren Önal, BotNet sahiplerinin, TOR ağı arkasına gizlenmiş yeraltı marketlerinde saati 10-100 dolar gibi ücretlerle DDOS saldırıları satın alma imkanı sunulduğunu söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı

Hakkımızda admin

Benzeri haber

”Sağlık turizminde milyar dolarlık döviz girdisi.”

2017 yılında 1 milyonu aşkın kişi Türkiye’ye sağlık turizmi için geldi ve yaklaşık 10 milyar …

Bir cevap yazın