Anasayfa / Seçme Haberler / ”Şanlıurfa’da fırat nehrinde balıkçılık gelişiyor.”

”Şanlıurfa’da fırat nehrinde balıkçılık gelişiyor.”

Şanlıurfa, Fırat Nehri’ne kurulan çiftlikler sayesinde balıkçılıkta da kendini göstermeye başladı.

sanliurfada-balikcilik-gelisiyor-169120

Şanlıurfa’da, Fırat Nehri üzerinde inşa edilen Karkamış Barajı’nın su toplama havzasında kurulan alabalık çiftliklerinin sayısında her geçen gün artış yaşanıyor. Geçen yıl 8 firmanın 16 tesisi bulunan bölgede, bu yıl 12 firma 21 tesisle hizmet veriyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdür Vekili Abdullah Açıkgöz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Birecik ilçesinde 18, Bozova’da 2 ve Siverek’te bir balık çiftliğinin bulunduğunu ve çiftliklerde somon, alabalık ve sazan balık türlerinin yetiştirildiğini belirtti.

Bakanlığın işletmelere ciddi destek verdiğini söyleyen Açıkgöz, şunları ifade etti:

“Yılda bu tesislerimizden her biri 29 ton ile 928 ton arasında üretim yapmaktadır. Bu bizim için ciddi bir üretim. Herkes Şanlıurfa’da balıkçılığın olmadığını düşünüyor ama biz balıklarımızı il dışına gönderiyoruz. Yılda yaklaşık 4 bin ton balık üretmekteyiz. Geçtiğimiz yıl bu işletmelere 2 milyon 103 bin lira destek verdik. Şanlıurfa’da gerçekten balıkçılık gelişiyor. Tarım Bakanlığı bu gelişmeleri gördü ve ilimizde ‘Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü’ kurdu. Bu da bakanlığımız kentimizdeki bu gelişmeye verdiği önemi gösteriyor. Şanlıurfa Fırat Nehri’ne kıyısı olan kentlerde en fazla balık çiftliği olan il konumundadır.”

Hakkımızda admin

Benzeri haber

”Sağlık turizminde milyar dolarlık döviz girdisi.”

2017 yılında 1 milyonu aşkın kişi Türkiye’ye sağlık turizmi için geldi ve yaklaşık 10 milyar …

Bir cevap yazın