Anasayfa / Genel / ‘Öncelikle bankacılık sektörüne odaklanılması gerekiyor’

‘Öncelikle bankacılık sektörüne odaklanılması gerekiyor’

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney, öncelikle bankacılık sektörüne odaklanılması gerektiğini söyledi.

İngiltere Merkez Bankası Başkanı Carney

ANTALYA

Anadolu Ajansı’nın ev sahibi fotoğraf sağlayıcısı olduğu G20 Liderler Zirvesi kapsamında, “G20 liderleriyle ana oturum: Büyüme ve İstihdam İçin Daha Kapsamlı Bir Çerçeve” başlıklı B20-L20 Ortak Toplantısı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau’un katılımıyla düzenlendi.

Burada konuşan İngiltere Merkez Bankası (BoE) Başkanı Mark Carney, finansal istikrar ve düzenlemelerin tutarlılığının, büyümenin ön şartlarından en önemlileri arasında bulunduğunu belirterek, “Krizin kümülatif maliyeti GSYH’nin 4’te biri oranında yani 60 trilyon dolar. Aynı zamanda kaybedilen istihdamı da katarsak kaybedilen maliyet daha fazla” ifadelerini kullandı.

Carney, öncelikle bankacılık sektörüne odaklanılması gerektiğini belirterek, “Bu yüzden biz de bu sektöre odaklanıyoruz. Bankacılık sektörüne düzenleme açısından kesinlik sağlayan ve belirgin bir ortamı artık sunabiliyoruz. Varlıkların ticareti 3’te bir oranında azaldı. Gelişmiş ekonomilerin çoğunda ve gelişmekte olan ülkelerde bankalararası borçlanma ve genel borçlanma oranlarında artış söz konusu” değerlendirmesinde bulundu.

Gerçekten bankacılıkta ihtiyaç duyulan bileşen ve araçların yerli yerinde olduğunu anlatan Carney, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Risk ağırlıklarını tekrar hesaplayabileceğimiz araçları koyabildik. Tüm bunlar, KOBİ’lere borç yaratmak yani para verebilmek adına çok önemliydi. Çünkü artık en iyi bankaların en yetkin olduğu alanlardan bir tanesi KOBİ’leri finansmanla buluşturabilmek.”

Kaynak: Haber Kaynağı

Hakkımızda admin

Benzeri haber

”Sağlık turizminde milyar dolarlık döviz girdisi.”

2017 yılında 1 milyonu aşkın kişi Türkiye’ye sağlık turizmi için geldi ve yaklaşık 10 milyar …

Bir cevap yazın