Anasayfa / Genel / ” Olumsuzluklara rağmen ihracatımız artıyor.”

” Olumsuzluklara rağmen ihracatımız artıyor.”

6. Boğaziçi Zirvesi’nde konuşan TİM Başkanı Büyükekşi, “Dünya ticaretinin daralma trendine rağmen ülkemiz ihracatını ve dünya dış ticaretinden aldığı payı arttırmaya devam ediyor” dedi.

mehmetbuyukeksi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Dünya ticaretinin daralma trendine ve Orta Doğu coğrafyasındaki olumsuzluklara rağmen, ülkemiz miktar bazında ihracatını ve dünya dış ticaretinden aldığı payı arttırmaya devam ediyor” dedi.

Büyükekşi, Uluslararası İşbirliği Platformu (UİP) tarafından Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ev sahipliğinde “Daha Az Yoksulluk, Daha Fazla Refah” temasıyla düzenlenen 6. Boğaziçi Zirvesi’nde yaptığı konuşmada, dünyada yaklaşık 795 milyon insanın yetersiz beslendiğini ifade etti.

Dünyada her 9 kişiden 1’inin akşamları yatağına aç gittiğini belirten Büyükekşi, “Peygamberimiz Hz. Muhammed ‘Komşusu açken tok yatan kimse bizden değildir’ demiştir. Bu anlamda, ‘Daha az yoksulluk, daha fazla refah’ temasının, 6. Boğaziçi Zirvesi’ne anlam kattığını düşünüyorum” dedi.

Ekonomik büyümenin özellikle gelişmekte olan ekonomiler için büyük önem arz ettiğini ve ekonomik büyümenin sürdürülebilir olmasının da bir o kadar önemli olduğuna dikkati çeken Büyükekşi, işte bu noktada ekonomik kalkınmayla ilgili parametrelerin de önem kazandığını söyledi. Büyükekşi, yoksulluğun minimize edilmesine yönelik çalışmaların, refahı arttırıcı önlemlerin, uzun vadede, ekonomik büyümeyi desteklediğine işaret etti.

www.kobidestek.com.tr

kaynak:aa

Hakkımızda admin

Benzeri haber

”Sağlık turizminde milyar dolarlık döviz girdisi.”

2017 yılında 1 milyonu aşkın kişi Türkiye’ye sağlık turizmi için geldi ve yaklaşık 10 milyar …

Bir cevap yazın