Anasayfa / Seçme Haberler / ”Mermer ihracatı 30 yılda 230 kat büyüdü.”

”Mermer ihracatı 30 yılda 230 kat büyüdü.”

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kahyaoğlu, mermer sektörünün, 1984’te 9,6 milyon dolarlık ihracat payının, 2014’te 2,2 milyar dolara ulaştığını bildirdi.

mooncream1b

İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Kahyaoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dünya mermer rezervinin yüzde 40’ının Türkiye’de bulunduğunu söyledi.

Sektörün önünde birtakım bürokratik engellerin olduğunu ifade eden Kahyaoğlu, “Engeller kaldırılırsa Türkiye’de cari açığı kapatacak en önemli sektörlerden biri oluruz. Türkiye’ye çok fazla katkı sağlar” dedi.

Kahyaoğlu, Türkiye’nin özellikle son 5 yılda Çin’e blok mermer satmasıyla sektörün yukarı doğru hızlı bir ivme kazandığını söyledi.

İhracatın giderek arttığına dikkati çeken Kahyaoğlu, şöyle konuştu.

“1984’te 9,6 milyon dolarlık ihracat payı olan mermer sektörü, geçen yılı 2,2 milyar dolarla kapattı. Bu bir uçurum aslında. İhracatta büyük bir patlama. Daha fazla da olabilir. Türkiye’nin blok mermer satışı da az değil. 1 milyar dolara yakın blok mermer, 1,2 milyar dolar da kesilmiş satıyoruz. Türkiye’de mermer makineleri yapan sektör de çok fazla büyüdü. Sektör oyuncuları, dünyanın her yerine makine satıyorlar. Maliyetler düştüğünde, ucuz elektrik ve mazot aldığımız takdirde daha fazla mal kesip satma şansına sahip olacağız. Tek sıkıntımız bu.”

Hakkımızda admin

Benzeri haber

”Sağlık turizminde milyar dolarlık döviz girdisi.”

2017 yılında 1 milyonu aşkın kişi Türkiye’ye sağlık turizmi için geldi ve yaklaşık 10 milyar …

Bir cevap yazın