Anasayfa / Genel / ‘Kalkınma programları desteklensin’ çağrısı

‘Kalkınma programları desteklensin’ çağrısı

G20 açılım gruplarınca hazırlanan bildiride, “Suriyeli mültecilerin çoğunluğunu barındıran Lübnan, Ürdün, Irak ve Türkiye’deki kalkınma programlarının desteklenmesi” için çağrısı yapıldı.

B20-BASIN-TOPLANTISI-e1447662454737

ANTALYA

İş dünyasını (B20), sivil toplumu (C20), işçileri ve sendikaları (L20), akademik dünyayı (T20), kadınları (W20), gençleri (Y20) temsil eden G20 açılım gruplarınca mülteci kriziyle ilgili hazırlanan bildiride, “Suriyeli mültecilerin çoğunluğunu barındıran Lübnan, Ürdün, Irak ve Türkiye’deki kalkınma programlarının desteklenmesi” için çağrısı yapıldı.

Anadolu Ajansı’nın (AA) ev sahibi fotoğraf sağlayıcısı olduğu G20 Liderler Zirvesi öncesinde, basın merkezinde düzenlenen toplantıda G20 açılım grupları, mülteci krizi hakkında grup bildirisini açıkladı.

Bildiride mülteci krizi hakkında duyulan derin endişeyle beraber bu konuda daha güçlü bir kolektif eylem ihtiyacı olduğuna inanıldığı belirtildi.

G20 Liderler Zirvesi’ne katılacak hükümet ve devlet liderlerine yönelik, “Suriyeli mültecilerin çoğunluğunu barındıran Lübnan, Ürdün, Irak ve Türkiye’deki kalkınma programlarını desteklemeleri” için çağrıda bulunulacağı vurgulanan bildiride, şunlar ifade edildi:

“Bu konuda G20 tarafından atılacak adımların insani yardımın ötesine geçmesi, mültecilere ve bulundukları ülkelere orta-uzun vadeli ekonomik desteği kapsaması büyük önem arz ediyor. Yapısı, jeopolitik ve iktisadi etkisi, ekonomik koordinasyon odağıyla G20, böyle bir desteği temin etme açısından en uygun pozisyonda yer alıyor. Dünyanın en büyük ekonomileri arasında yer alan ülkelerin liderleri, bu durumun çözümlenmesi için harekete geçme sorumluluğuna sahipler.”

 

Kaynak: Haber Kaynağı

Hakkımızda admin

Benzeri haber

”Sağlık turizminde milyar dolarlık döviz girdisi.”

2017 yılında 1 milyonu aşkın kişi Türkiye’ye sağlık turizmi için geldi ve yaklaşık 10 milyar …

Bir cevap yazın