Anasayfa / Genel / ”Enerji verimli ürünlere internette de etiket zorunluluğu.”

”Enerji verimli ürünlere internette de etiket zorunluluğu.”

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, enerji verimli ürünlerin İnternet ten satılması durumunda da enerji etiketi taşımasının zorunlu hale getirildiğini söyledi.

etiketonline alışveriş

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, “enerji verimli ürünler”le ilgili açıklamalarda bulundu.

Avrupa Birliği mevzuatına uyum çalışmaları çerçevesinde, bakanlık tarafından uygulamaya alınan çevreye duyarlı tasarım (eko-tasarım) düzenlemeleriyle, evlerde kullanılan cihazların daha az enerji tüketeceğine dikkati çeken Işık, “Bu durum vatandaşın faturasına yansıyacak. Ev hanımlarının en büyük yardımcıları olan çamaşır ve bulaşık makineleri, buzdolapları, fırınlar ve elektrikli süpürgeler aynı işi daha az enerjiyle yapacak, vatandaş daha az elektrik faturası ödeyecek” diye konuştu.

Işık, bakanlığın çalışmalarını tamamladığı yeni düzenlemeyle ev tipi fırın, soğutucu (buzdolabı), çamaşır ve kurutma makinesi, televizyon, klima, lamba ile elektrik süpürgelerinin internetten satılması durumunda da belirlenen formatta enerji etiketi taşımasının zorunlu hale getirildiğini belirtti.

“Tüketici online olarak satın almak istediği ürünün enerji sınıfını görme imkanına sahip olacak, enerji verimli ürünlere e-ticaretten de ulaşabilecek” diyen Bakan Işık, “Ev hanımlarının en büyük yardımcıları çamaşır ve bulaşık makineleri, buzdolapları, fırınlar ve elektrikli süpürgeler aynı işi daha az enerjiyle yapacak, vatandaş daha az elektrik faturası ödeyecek” şeklinde konuştu.

 

Hakkımızda admin

Benzeri haber

”Sağlık turizminde milyar dolarlık döviz girdisi.”

2017 yılında 1 milyonu aşkın kişi Türkiye’ye sağlık turizmi için geldi ve yaklaşık 10 milyar …

Bir cevap yazın