Anasayfa / Kobi & Kosgeb / Hibeler / ”e-ticaret sitelerine hibe desteği.”

”e-ticaret sitelerine hibe desteği.”

Ekonomi Bakanlığı, iş birliği kuruluşlarının üyelerini ön onay verilen e-ticaret platformlarına toplu üye yapmaları halinde, ödemenin yüzde 80’ini hibe olarak iade edecek.

Ekonomi Bakanlığının, iş birliği kuruluşlarının üyelerini e-ticaret platformlarına toplu üye yapmaları ve bundan doğan maliyeti ödemeleri halinde, ödemenin yüzde 80’ini hibe olarak iş birliği kuruluşuna iade edeceği bildirildi.

Ekonomi Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, daha fazla firmayı ihracatçı yapmak ve mevcut ihracatçıların rekabet güçlerini artırmak için yoğun çaba yürütüldüğü belirtilerek, ihracatçıların e-ticaret platformlarında daha etkili olabilmelerini sağlamak amacıyla bu sitelere toplu üyeliklerin destekleneceği yeni bir mekanizma oluşturulduğu kaydedildi.

Böylece daha fazla firmanın e-ticarete entegre olmasının amaçlandığı belirtilerek, “Fuarlara katılım, ticaret heyetleri oluşturma ve pazar araştırması gezileri düzenleme gibi konvansiyonel pazarlama araçları ihracatçılarımız tarafından yoğun olarak kullanılmakta ve Bakanlığımızca desteklenmektedir. Ancak e-ticaret sadece perakende ticareti değil uluslararası ticareti de dönüşüme uğratmaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) gibi iş birliği kuruluşlarının üyelerini, Bakanlık tarafından ön onay verilen e-ticaret platformlarına toplu üye yapmaları ve bundan doğan maliyeti ödemeleri halinde, ödemenin yüzde 80’inin hibe olarak kuruluşa geri verileceği belirtilerek, her bir şirket için işbirliği kuruluşlarına e-ticaret sitesi başına yıllık en fazla 2 bin dolar destek sağlanacağı vurgulandı.

İş birliği kuruluşunun bu desteği kullanabilmesi için bünyesindeki en az 250 firmayı, belirlediği e-ticaret platformuna üye yapması gerektiği ifade edilerek, kuruluşun kendi seçeceği 5 e-ticaret platformuna toplu üyelik yapabileceğinin altı çizildi. Açıklamada, TİM’in bir iş birliği kuruluşu olarak söz konusu destek mekanizmasından faydalanmak için “Alibaba.com”, “kompass.com” ve “turkishexporter.net” internet sitelerini belirlediği de örnek olarak verildi.

Hakkımızda admin

Benzeri haber

”Sağlık turizminde milyar dolarlık döviz girdisi.”

2017 yılında 1 milyonu aşkın kişi Türkiye’ye sağlık turizmi için geldi ve yaklaşık 10 milyar …

Bir cevap yazın