Anasayfa / Seçme Haberler / ”Doğalgaz tüketimini pelet yakıtı kullanımı azaltacaktır.”

”Doğalgaz tüketimini pelet yakıtı kullanımı azaltacaktır.”

Dumlupınar Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çelik, “Evsel ısıtma sistemlerinde pelet yakıtının kullanılması ve yaygınlaşması doğalgaz tüketimini azaltacaktır” dedi.

20158281027_lalem_pelet_yakit_2

Dumlupınar Üniversitesi (DPÜ) Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. İsmet Çelik, pelet yakıtıyla Türkiye’nin doğalgaz ihtiyacının azaltılabileceğini ileri sürdü.

Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğadaki lifli atıkların sıkıştırılmasıyla oluşturulan pelet yakıtının kullanımının dünyanın birçok ülkesinde gidererek yaygınlaştığını söyledi.

Pelet üretimi için Türkiye’nin ham madde altyapısının oldukça zengin olduğuna dikkati çeken Çelik, “Tarımsal atıklarla orman artıkları, yem ve gıda amaçlı kullanılma özelliği bulunmayan ürünler, pelet yakıtının üretiminde kullanılmaktadır. Ağaç yaprakları, budanan dallar, hatta meyve çekirdekleri ve tezek bile peletin ham maddesini oluşturur. Enerji bitkisi olarak tanımlanan ve ülkemizde de yetiştirilebilecek bazı bitkiler, örneğin dallı darı, pelet yakıtı olarak ısı enerjisine dönüştürülebilir” ifadelerini kullandı.

Pelet yakıtlarının Türkiye’de yaygın şekilde kullanılmadığını, üretim yaparak bu yakıtı kullanan bazı tüketiciler olduğunu belirten Çelik, bu yakıt türünün Türkiye’de mutlaka tanıtılarak standartları ve disiplininin oluşturulması gerektiğini vurguladı.

Evsel ısıtma sistemlerinde pelet yakıtının kullanılması ve yaygınlaşmasının doğalgaz tüketimini azaltacağını savunan Çelik, şöyle devam etti:

“Dolayısıyla pelet yakıtıyla, enerji alanında dışa bağımlılığımızı azaltma yolunda yapılan çalışmalara ciddi katkılar sağlanacaktır. İçeriğinde hiçbir kimyasal bileşen kullanılmayan pelet yakıtları kendi öz sularıyla birleştirilerek üretiliyor. Pelet yakıtlarında kül oranı yüzde 5’in altında, kükürt değerleri ise yüzde 0,15-0,25 civarındadır. Ayrıca pelet yakıtlarının üretilmesinde kimyasal hiçbir bağlayıcı kullanılmaz. Pelet sobaları da yakıtı, ısıtılan ortamın sıcaklığına göre otomatik olarak ölçerek verir. Normal kömürlü kalorifer kazanlarında ya da sobalarda kömür alttan verilerek yakılır. Pelet sobalarında ise pelet yanma odasına üstten verilir ve haznedeki yakıt tamamen erir. Türkiye’de pelet yakıtının linyit kömürü fiyatına yakın değerlerde satın alınabileceği düşünülebilir.”

Hakkımızda admin

Benzeri haber

”Sağlık turizminde milyar dolarlık döviz girdisi.”

2017 yılında 1 milyonu aşkın kişi Türkiye’ye sağlık turizmi için geldi ve yaklaşık 10 milyar …

Bir cevap yazın